panele akustyczne

1-ozdoby (3)

panele akustyczne

Moda na tworzenie dużych pustych przestrzeni, wnętrz o twardych i często kamiennych podłogach, pustych ścianach, niewielkiej ilości mebli sprzyja powstawaniu pogłosu czyli tzw. echa

Pogłos jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem. sprawia że pomieszczenie jest zimne i nieprzytulne. Pojawiają się kłopoty ze zrozumieniem mowy i koncentracją.  Spada wydajność umysłowa, zdolność uczenia się i zapamiętywania

Podobnie ma się sprawa z pokojami, w których pracuje wiele osób przeszkadzających sobie wzajemnie prowadząc np. rozmowy telefoniczne.

Do likwidacji tego zjawiska służą ustroje akustyczne

Ustroje  (panele) akustyczne służą do kształtowania właściwości akustycznych pomieszczeń. W zależności od potrzeb  stosuje się rozpraszacze i pochłaniacze  wykonane z drewna , gąbki akustycznej, plexi itp. Mogą być wbudowane w konstrukcje ścian lub stanowić element dekoracyjny pomieszczenia. Mogą mieć ruchome elementy co zwiększa uniwersalność takiego ustroju i całego pomieszczenia.
Ustroje mobilne, przestawne tzw. zastawki można zastosować do wydzielenia w studiu strefy o zupełnie odmiennych właściwościach akustycznych. Takie ustroje stosuje się w studiach muzycznych , słuchowiskowych czy efektowych.