panele akustyczne

1-ozdoby (3)

Ustroje akustyczne

Panele akustyczne

 

Ustroje akustyczne, nazywane także panelami akustycznymi, są często wykorzystywane przez klientów. Moda na tworzenie dużych pustych przestrzeni, wnętrz o twardych i często kamiennych podłogach, pustych ścianach, niewielkiej ilości mebli sprzyja bowiem powstawaniu pogłosu czyli tzw. echa.

Pogłos jest bardzo niekorzystnym zjawiskiem. Sprawia że pomieszczenie jest zimne i nieprzytulne. Pojawiają się kłopoty ze zrozumieniem mowy i koncentracją.  Spada wydajność umysłowa, zdolność uczenia się i zapamiętywania. Sytuacja jest niemal identyczna w pokojach, w których jednocześnie pracuje wiele osób. Brak odpowiedniej akustyki pomieszczeń powoduje, że wzajemnie sobie przeszkadzają, np. w czasie prowadzonych rozmów telefonicznych.

Do likwidacji tego zjawiska służą ustroje akustyczne

Ustroje akustyczne służą do kształtowania prawidłowych właściwości akustycznych pomieszczeń. W zależności od tego, czego wymaga dana sytuacja, do dostosowania akustyki pomieszczeń wykorzystuje się rozpraszacze i pochłaniacze wykonane z drewna, odpowiedniej gąbki akustycznej, plexi itp. Elementy te zarówno mogą być wbudowane w konstrukcje ścian, jak i stanowić element dekoracyjny pomieszczenia. Ustroje akustyczne, a w konsekwencji całe pomieszczenia, mogą być bardziej uniwersalne dzięki licznym ruchomym elementom, w które czasem są wyposażone.

Ustroje mobilne, przestawne tzw. zastawki można zastosować do wydzielenia w studiu strefy o zupełnie odmiennych właściwościach akustycznych. Takie ustroje stosuje się w studiach muzycznych , słuchowiskowych czy efektowych.