rozpraszacze

Rozpraszacze – dyfuzory

Propozycja zaufanej firmy

Panele pochłaniające fale dźwiękowe to tylko część naszej propozycji. Nad akustyką pomieszczeń możemy także pracować za pomocą rozpraszaczy, zwanych również dyfuzorami. Oferujemy Państwu produkt wykonany z drewna lub płyt drewnopodobnych. Elementy te pozwalają na efektywną pracę nad adaptacjami akustycznymi pomieszczeń przez bardzo dobre rozpraszanie fal w szerokim paśmie częstotliwości oraz dla szerokiego zakresu kątów padania. Dyfuzory są nazywane także na inne sposoby. Często powtarza się określenie „studnia”, bo płaszczyzny odbijają fale na różnych wysokościach.

Rodzaje dyfuzorów:

  • Płaszczyznowy (inaczej dyfuzor 1D) – w jego przypadku zmiana fazy lub amplitudy zachodzi wyłącznie w jednym kierunku, a fala, którą dyfuzor stworzył, ma kształt półwalca.
  • Sferyczny (zwany także dyfuzor 2D) – podobnie, jak w przypadku dyfuzorów płaszczyznowych, posiada właściwości izotropowe, rozprasza dźwięk w każdym kierunku. Energia takiej fali jest jednak dwukrotnie mniejsza niż w przypadku zastosowania dyfuzora 1D.

Zastosowanie

Zastosowanie dyfuzorów i innych elementów rozpraszających dźwięk przede wszystkim pomaga w eliminacji echa. Wykorzystanie ich do budowy kabin lektorskich lub w pracach nad akustyką studiów jest tak samo efektywne w przypadku scen czy sali prób.

 

Rozpraszacze – dyfuzory