hałas

Jak obniżyć poziom hałasu

Dźwięki są to sygnały dochodzące do naszych uszu z otoczenia. Kiedy stają się one dla nas niepożądane, czy wręcz szkodliwe, nazywamy je hałasem. Jest to zjawisko spotykane wszędzie i w każdym miejscu. Według definicji hałas to wynik nakładania się na siebie najróżniejszych dźwięków. Jest on mierzony w jednostkach nazywanych decybelami. Prędkość rozchodzenia się Dźwięku zależy od gęstości i sprężystości ośrodka. Najlepiej dźwięki rozchodzą się w ciałach stałych, czyli materiałach o wysokiej gęstości i sprężystości takich jak stal, beton. Trochę gorzej w cieczach i gazach np. woda, powietrze.

Istnieją cztery podstawowe metody obniżania poziomu hałasu zarówno w mieszkaniach jak i w pomieszczeniach odsłuchowych, czy w studiach nagraniowych:

Lokalizacja pomieszczenia w cichym miejscu.

Umiejscowienie obszaru wrażliwego z dala od zewnętrznych dźwięków zakłócających jest luksusem, na który stać niewiele osób, co wynika z wielu czynników (poza samymi akustycznymi) związanych z wyborem miejsca. W przypadku pokoju odsłuchowego stanowiącego część mieszkania, należy brać pod uwagę również inne potrzeby rodziny – przynajmniej jeśli zależy nam na utrzymaniu z nią odpowiednich stosunków Z kolei, jeśli mamy do czynienia ze studiem nagraniowym lub radiowym, stanowiącym prawdopodobnie część wielofunkcyjnego kompleksu, musimy liczyć się z hałasem pochodzącym z różnych urządzeń, z systemu klimatyzacyjnego, wynikającego z ruchu osób lub nawet z dźwiękami dochodzącymi z innych studiów

Obniżenie energii zakłóceń w pomieszczeniu.

Poziom hałasu, jaki dociera do pomieszczenia, może być obniżony przez zastosowanie odpowiedniego materiału pochłaniającego dźwięk. Przykładowo, jeśli okazuje się, że poziom hałasu docierającego do studia wynosi 45 dB, możemy obniżyć go do 40 dB przez pokrycie ścian dużą ilością materiału pochłaniającego. Jednak należy mieć na uwadze, że nadmierne wykorzystanie materiału pochłaniającego może doprowadzić do zbytniego skrócenia czasu pogłosu czyli tzw. „przetłumienia” pomieszczenia. Nie jest to korzystne zjawisko zarówno dla mieszkań jak i studiów nagrań. Ważniejsze jest tu kontrolowanie pogłosu, czyli prawidłowa adaptacja akustyczna.
Ilość zastosowanego dla kontroli pogłosu materiału pochłaniającego tylko w niewielkim stopniu zredukuje poziom hałasu i dla jego dalszego obniżenia musimy skorzystać z innych metod.

Obniżenie poziomu hałasu zakłócającego źródła.

Logicznym i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest, o ile to możliwe, obniżenie poziomu hałasu zakłócającego źródła dźwięku. Nie mamy wpływu na przejeżdżające samochody, czy przelatujące samoloty, ale np. hałas wentylatora, instalacji wentylacyjnej, można obniżyć o 20 dB przez zainstalowanie giętkiego połączenia montażowego lub przez odseparowanie metalowego przewodu powietrza za pomocą prostego kołnierza z materiału tłumiącego drgania.

Ułożenie wykładziny dywanowej może obniżyć hałas spowodowany ruchem przechodzących osób, a filcowa lub gumowa podkładka może rozwiązać problem hałaśliwej maszyny.

Działanie bezpośrednio na źródło dźwięku zazwyczaj daje lepsze efekty, niż stosowanie środków zaradczych w obrębie samego pomieszczenia.

Ustawienie przegrody między źródłem zakłóceń a pomieszczeniem.

Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie tzw. zastawek, czyli przegród wykonanych z materiału dobrze tłumiącego dźwięki. Często stosuje się je w biurach, ustawione na stałe w postaci tzw boxów oddzielających od siebie poszczególne osoby lub w zastawki przestawne stosowane w studiach lektorskich i nagraniowych. Często zastawka przybiera format ściany przestawnej która ustawiana jest w  rożnych miejscach dużego studia zależnie od potrzeb.

Najlepszym rozwiązaniem jest oddzielenie się od źródła hałasu ścianą lub stworzenie oddzielnego pomieszczenia dla urządzeń hałasujących.
Jeżeli nie ma takiej możliwości można stworzyć miejsce pracy wewnątrz pomieszczenia o dużym hałasie  na zasadzie budowy kabiny o bardzo dobrze izolowanych ścianach.
Nazywa się je kabinami lektorskimi lub kabinami ciszy. Z reguły wyposażone są w klimatyzację i wszystkie potrzebne instalacje.